ski.lv logo
Šodienas laika prognoze Rīgai
Temp.: 6°C
Vējš: 7m/s

LSF Ziņojumi

28 • 09 • 2017

Piektdien LSPA notiks zinātnieku nakts

Jau šo piektdien - 29. septembrī, 11 Latvijas pilsētās notiks Zinātnieku nakts pasākumi. Savas durvis apmeklētājiem vērs augstskolas, zinātniskie institūti, muzeji un citas iestādes, kopumā piedāvājot apmeklēt vairāk nekā 50 norises vietas. Arī Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija (LSPA) otro gadu iesaistījusies pasākuma norisē un aicina interesentus atklāt un praktiskā veidā izmēģināt sporta zinātnes iespējas.

Apmeklētājiem tiks piedāvātas daudzpusīgas aktivitātes, izmēģinot sporta zinātnē pielietojamās tehnoloģijas un aparatūru, vienlaicīgi kontaktējoties ar Akadēmijas pētniekiem un studentiem-sportistiem. 

Aicinām bērnus, skolēnus un vecākus, jauniešus, studentus, seniorus un citus interesentus LSPA centrālajā ēkā (Rīgā, Brīvības gatvē 333) no pulksten 18.00 līdz 23.00 ielūkoties aizraujošajā zinātnieka dzīvē.

Astoņās zinātniskajās stacijās interesentiem būs pieejama aparatūra, kas nosaka sportistu funkcionālo stāvokli, fiziskās darbaspējas un emocionālo līmenī.  Plašajā aparatūras klāstā būs apskatāmi un izmēģināšanai pieejami velo, airēšanas un slēpošanas ergometri; šaušanas trenažieris, kur operatīvi redzamas slēptās tēmēšanas un mēlītes nospiešanas nianses; mobilās sportistu pētniecības mērierīces, kā arī cilvēka emocionālā stāvokļa novērtēšanas tehnoloģijas.

Savukārt  Valsts sporta medicīnas centra Antidopinga nodaļas speciālisti piedāvās papildināt zināšanas par antidopinga jautājumiem un noskaidrot, kā notiek dopinga kontroles procedūra.

Plānotās aktivitātes

Reizi stundā, pulksten 18.30, 19.30, 20.30, 21.30 un 22.30, populārzinātniska lekcija interesentiem “Kas ir sporta zinātne?”

Izturības stacija: LSPA Fizisko darbaspēju pētniecības laboratorijas zinātnieki piedāvās iespēju iepazīties ar sporta zinātnē pielietotām ierīcēm atlētu fizisko darbaspēju novērtēšanai. Varēs redzēt arī to, kā šīs ierīces treniņu procesā izmanto augsta līmeņa sportisti. Apmeklētājiem būs iespēja izmēģināt velo, airēšanas un slēpošanas ergometrus.

Augstuma stacija: LSPA Kinezioloģijas pētniecības laboratorijas zinātnieki apmeklētājiem sniegs iespēju pārbaudīt savas spējas vertikālajā lēcienā (lēciens augstumā), kas tiks novērtēts ar tam speciāli paredzētu iekārtu. Būs iespējams uzzināt, ko vēl iespējams ar šo iekārtu mērīt, kādos nolūkos pielietojama šī metode zinātnē un sporta praksē. 

Trāpīguma stacija: LSPA doktorants, četrkārtējs Olimpisko spēļu dalībnieks modernajā pieccīņā Deniss Čerkovskis demonstrēs un interesentiem piedāvās izmēģināt šaušanu ar lāzerpistoli pa mērķi, kā arī gūt priekšstatu par zinātniskās aparatūras iespējām šaušanas pilnveides treniņu procesā.

Antidopinga stacija: Valsts sporta medicīnas centra Antidopinga nodaļas speciālisti piedāvās papildināt zināšanas par antidopinga noteikumiem; gūt atbildes uz jautājumiem,- kas ir dopings, kāpēc tas ir aizliegts, kam jāievēro antidopinga noteikumi; uzzināt, kā notiek dopinga kontroles procedūra, kā arī pārbaudīt zināšanas, piedaloties Pasaules Antidopinga aģentūras izstrādātā viktorīnā

Mobilā stacija: LSPA Fizisko darbaspēju pētniecības laboratorijas un Kinezioloģijas pētniecības laboratorijas pētnieki sadarbībā ar sportistiem demonstrēs, kā pētnieciskajā procesā tiek pielietotas dažādas mobilas mērierīces. Varēs novērtēt soļotāja pulsa frekvences rādītājus; ar speciāli paredzētām tehnoloģijām (elektromiogrāfu)redzēt muskuļu aktivitāti.

Emociju stacija: LSPA Rekreācijas pētniecības laboratorijas pētnieki apmeklētājiem piedāvās notestēt savu emocionālo stāvokli ar speciālām tehnoloģijām, kā arī pārbaudīt savas spējas attēlot un pārvaldīt kādu no cilvēka bāzes emocijām. Programma piedāvā 6 bāzes emocijas – laimīgs, pārsteigts, dusmīgs, bēdīgs, riebumu izjūtošs, nobijies un emocijās neitrāls.

Skolas sporta stacija: LSPA Sporta pedagoģijas attīstības laboratorijas pētnieces piedāvās praksē izmēģināt viedierīču aplikācijas sporta nodarbību kvalitātes sekmēšanai. Iespējams iepazīt jaunākos pētījumus sporta pedagoģijā. 

Fizisko aktivitāšu stacija: LSPA veselības aprūpes virziena pētnieki un fizioterapeiti interesentiem piedāvās veikt antropometrisko rādītāju analīzi (dažādi cilvēka auguma un ķermeņa proporciju mērījumi) un izstrādāt individuālu fizisko aktivitāšu rekomendācijas, izmantojot mūsdienu viedierīču sniegtās iespējas.

Zinātnieku nakts ir Eiropas mēroga zinātni popularizējošs pasākumus. Tas notiek katru gadu septembra pēdējā piektdienā. Tajā piedalās vairāk nekā 30 valstis. Latvijā Zinātnieku nakts notiks 12. reizi, to organizē Valsts izglītības attīstības aģentūra sadarbībā ar vadošajām Latvijas augstskolām, zinātniskajiem institūtiem un muzejiem.

Ar pilnu Zinātnieku nakts pasākumu programmu var iepazīties www.zinatniekunakts.lv.

Ieeja pasākumos bez maksas.

Zin_Nakts_2017_fb_event.jpg

Plašāka informācija:
LSPA Fizisko darbaspēju pētniecības laboratorijas vadītājs
Edgars Bernāns, 26128518
[email protected]

Informāciju sagatavoja:
LSPA sabiedrisko attiecību un komunikācijas vadītāja
Ilze Āķe-Vīksne, 29445209
[email protected]

0 Komentāri

Lai pievienotu komentāru, ienāc ar kādu no sociālajiem tīkliem:
Draugiem.lv pase
Facebook.com pase
Google.com pase
Ģenerālsponsori
Atbalstītāji

Latvijas Slēpošanas federācijas informatīvais portāls infoski.lv