ski.lv logo
Šodienas laika prognoze Rīgai
Temp.: 17°C
Vējš: 3m/s

Jaunumi

02 • 01 • 2017

I.Bikše tūlīt aiz 70-nieka “Tour de ski” 10km klasikā

Saistītā informācija

Svētdien Šveices kalnu ciematā Valmusterā daudzposmu distanču slēpošanas seriāla “Tour de ski” otrajā posmā 10km klasiskajā stilā ar masu startu 79 dalībnieku vidū 73.vietā finišēja Latvijas pārstāvis Indulis Bikše, kuram tikai 2,5 sekundes pietrūka līdz 70.vietai. Otro uzvaru pēc kārtas izcīnīja Krievijas slēpotājs Sergejs Ustjugovs, par divām sekundēm apsteidzot un otrajā vietā atstājot galveno favorītu Martinu Jonsrudu Sunbī. Tikmēr sievietēm 5km uzvarēja norvēģiete Ingvilda Estberga.

Jaungada pirmajā dienā “Tour de ski” turpinājās ar otro posmu, kur dalībniekiem ar kopējo startu vajadzēja veikt 10km klasiskajā stilā, slēpojot 2,5km apli četras reizes. No 85 pirmajā dienā startējušajiem seši, pārsvarā sprinteri, bija nolēmuši tūri neturpināt, līdz ar to dalībnieku skaitam sarūkot zem astoņdesmit. Jau pirmajā aplī no pamatgrupas atkrita divi – igauņu sprinteris Peters Kummels, kurš reizēm uzrāda nesliktus rezultātus distancē, bet šoreiz slēpoja vairāk treniņrežīmā, kā arī tūres vājākais dalībnieks, 20 gadus vecais bulgārs Jordans Čučuganovs, kurš pēc 2,5km nogāja malā. Līdz ar to Indulim Bikšem kā minimums bija garantēta ne sliktāka vieta kā pirmajā dienā sprintā, kur viņš uzrādīja 77.laiku. Pirmo apli mūsu slēpotājs veica ļoti labi, lai arī atrodoties 76.vietā, tomēr kopējā grupā un tikai 24 sekundes aiz līdera.

Tā kā pēc pirmajiem 600metriem otrajā aplī tika nolikts starpfinišs, kurā var vinnēt bonusa sekundes, tad vadošo temps otrā apļa sākumā palika (ne kļuva) augsts, kas pamazām izretināja pārējo grupu un attālināja beigās atrodošos, starp kuriem bija arī Bikše. Pie 3,1km atzīmes madonietis līderiem zaudēja jau 44 sekundes, kas nozīmēja, ka otrā apļa pirmajos 600m metros, kas veda kāpumā, Indulis vadošajiem bija pazaudējis gandrīz tikpat, cik pa visu pirmo apli kopā. Nākamajos 1,9km, kur liela daļa veda lejup, Bikšes deficīts palielinās tikai par 9 sekundēm, un pusdistanci jeb 5km SS “Arkādiju” pārstāvējušais madonietis kopā ar diviem sev priekšā esošiem čehiem pabeidz 73.vietā (+53 sekundes). Pēdējos divos apļos bija vērojama tā pati tendencei, proti, pirmajos 600m zaudēt ļoti daudz, bet nākamajos 1,9km trīs reizes mazāk. Atpalikšana, kaut pakāpeniski, tomēr palielinās vairāk nekā pirmajos apļos. Čehi attālinās no mūsu slēpotāja, taču tiek noķerti strauji tempu zaudējušie Hamiltons (ASV) un Starega (Polija) (abi koncentrējas vairāk uz sprintu, tomēr pa kādai reizei arī distancē PK posmos ir tikuši piecdesmitniekā) – aut;piez.), kas ļāva trešo apli jeb 7,5km pabeigt 71.vietā (+1:38,9), līdz 70-niekam pietrūkstot 6,5 sekundēm.

Pēdējā aplī, esot grupiņā ar vēl četriem konkurentiem un cīnoties par 69.vietu, Indulim Bikšem finišā tomēr neizdevās apsteigt nevienu no blakus esošajiem sāncenšiem, un viņš ieņēma starta numuram atbilstošo 73.vietu (+2:34). Divas sekundes viņš piekāpās priekšā finišējušajam par vienu gadu vecākajam čeham Petram Knopam, kurš 2016.gada pasaules čempionātā U23 grupā 15km klasikā ieņēma 13.vietu. Aiz Induļa nākamais finišēja tikai pēc pusminūtes, un tas bija igauņu sprinteris Makro Kilps. Savukārt labākie no ziemeļu kaimiņiem bija par minūti ātrāk nekā Bikše slēpojošie un 55. un 58.vietā ierindojušies Karels Tamjarvs un Raido Rankels, kaut gan pēc pusdistances viņi bija tikai 15 sekundes priekšā.

Galvenais kritērijs rezultāta novērtēšanā ir nevis iegūtā vieta, bet laiks, cik daudz zaudēts labākajiem. Un pēc tā var secināt, ka nostartēts priekš sava varējuma ir labi. Lai arī šoreiz nedaudz priekšā bija Rukā apasteigtais brits Smits, tomēr bez iepriekšminētajiem Knopa un Staregas līdzīgi nostartēts (3-4 sekunžu robežās) arī ar trīs reizes PK posmos tieši klasiskā stila distancē trīsdesmitniekā tikušo zviedru Antonu Linbladu. Jāņem vērā, ka šoreiz līderi ne cik netaupījās un jau no paša sākuma slēpoja ātrā tempā, kādu turēja līdz pat beigām. Induļa uzrādītais rezultāts ir viens no labākajiem latviešu slēpotāju vidū klasiskajā stilā. Lai arī citiem mūsējiem nav sanācis startēt 10km klasikā ar masu startu, Arvis Liepiņš šāda paša garuma distancē klasikā ar intervālu pirms trim gadiem Kūsamo no uzvarētāja, starp citu, arī atpalika tieši tik pat – 2:34.

Cīņā par uzvaru Ustjugovs pēdējā kilometrā kāpināja tempu, izveidojot ar tuvākajiem konkurentiem nelielu spraugu, ko saglabāja līdz pat finišam un uzvarēja otro dienu pēc kārtas, palielinot kopvērtējuma līderpozīcijas pār Sunbī līdz 18 sekundēm. Kopvērtējumā trešajā vietā atrodošais kanādietis Aleks Harvejs atpaliek jau minūti.

Sievietēm 5km otrā apļa sākumā no konkurentēm sāka attālināties Estberga un Heidi Venga, kurām mēģināja līdzi turēt somiete Krista Parmakoski, kura atradās pāris sekundes aizmugurē. Tomēr finiša sprints starp abām norvēģietēm un tūres favorītēm nesanāca, jo pēdējā kilometrā atrāvienu uztaisīja 2010.gadā Skandināvijas kausā Siguldā uzvarējusī Estberga, 2012.gadā Madonā otro vietu ieguvušo Vengu apsteidzot par 7, bet Parmakoski par 11,4 sekundēm.

Šodien ir brīvdiena, bet rīt “Tour de ski” turpināsies ar skiatlonu Obersdorfā Vācijā, kur vīriešiem būs jāveic 20km (10+10), bet sievietēm 10km (5+5). Ja skialtonā būs tāda pati deficīta pieaugšanas tendence kā vakar 10km, tad Indulim ir iespējas netikt apdzītam pa apli 2,5km trasē un noturēties tūrē.

Kā pastāstīja Induļa tēvs un treneris Zintis Bikše, tad viņa vērtējumā Indulis nostartējis labi. Nav izdevies ātrs sākums, kāda parasti ir taktika, un bija jāpielāgojas citiem, bet ar to ir jārēķinās masu startos. Kāpums apļa sākumā, kaut arī nav bijis stāvs, tomēr pagarš un pagrūts. Slēpes ir slīdējušas labi. Sava ietekme ir bijusi arī 1700m augstumam Valmusterā. Laba ziņa esot tā, ka mūsu slēpotājs atjaunojas ātri. Rīt skiatlonā Indulis mēģinās turēties lielajā grupā pēc iespējas ilgāk, taču nepārspīlēšot, lai no pārāk ātra sākuma nesanāk vēlāk pamatīgi atkrist.

Svarīgi būs arī līderu nodomi, vai Sunbī, mēģinot atgūt līderpozīcijas no Ustjugova, atrāvienu taisīs jau klasikas daļā vai slidsolī. Vīriešiem starts plkst. 16.15 pēc Latvijas laika.

Ivars Bācis

Indulis Bikše Tour de Ski 2017

7 Komentāri

Indulens rulle. Lai veicas skiatlona. Lai nenoker vafeli
Pipsis
03 • 01 • 2017 / 12:58
Indulens labs tikai nezu vai tiek talak. Ka tur i?
Bolderajas princis
03 • 01 • 2017 / 20:09
Lai pievienotu komentāru, ienāc ar kādu no sociālajiem tīkliem:
Draugiem.lv pase
Facebook.com pase
Google.com pase
Atbalstītāji
Atbalstītāji

Latvijas Slēpošanas federācijas informatīvais portāls infoski.lv