ski.lv logo
Šodienas laika prognoze Rīgai
Temp.: 17°C
Vējš: 2m/s

Jaunumi

07 • 01 • 2017

Bikše tiek uz "Tour de ski" noslēdzošo posmu pret kalnu

Saistītā informācija

Šodien Valdifiemmi „Tour de ski” priekšpēdējā sestajā posmā 15km distancē klasiskajā stilā ar masu startu labi nostartēja Latvijas vadošais slēpotājs Indulis Bikše, kurš no tūrē palikušajiem 42 dalībniekiem uzrādīja 41.laiku, uzvarētājam piekāpjoties par 3:10 un kvalificējoties uz pēdējos posmu pret kalnu, kas notiks svētdien. Pirmo reizi šī gada tūrē pirmais nebija Sergejs Ustjugovs no Krievijas, kurš ieņēma otro vietu, jo par divām sekundēm ātrāk noslēpoja un uzvaru beidzot izcīnīja galvenais tūres favorīts un divkārtējais uzvarētājs Martins Jonsruds Sunbī.

Pēc piektdien aizvadītā 10km brīvajā stilā Toblahā dalībnieki pārbrauca nelielu gabalu uz dienvidiem, kur atrodas pēdējo divu posmu norises vieta – Valdifiemmi, kas 2013., 2003. un 1991.gadā notika pasaules čempionāts. Jau iepriekš bija noteikts, ka aplis būs tikai 2,5km, kas radīja nelielus sarežģījumus, jo pastāvēja iespēja, ka šādā mazā aplī 15km distancē līderi var tuvoties un mūsu slēpotāju varētu noņemt no distances.

Otrajā posmā Valmusterā par 5km īsākā distancē Indulis uzvarētājam zaudēja 2:34, katrā no četriem 2,5km apļiem atpaliekot attiecīgi 24, 29, 46 un 55 sekundes. Kaut arī sākumā atpalikšana no labākajiem ir salīdzinoša maza, tomēr beigās šī tendence strauji pieaug. Taču tik un tā, ja pēkšņi neiestātos „lūzums”, arī pie šādas tendences bija iespējas noturēties, lai netiktu noķertam pa apli.

Šodien 15km klasikā, kur no 85 tūri sākušajiem bija palikuši tiki 42 izturīgākie, Indulis Bikše uzsāka ļoti labi, pirmajos divos apļos turoties turpat pie kopējās grupas 38.vietā un no līdera atpaliekot tikai 24 sekundes. Turpinājumā madonietim neizdevās turēt vadošo tempu, kas pēc pirmā apļa palika ātrāks, veidojot atstarpes, un viņš, atrodoties ceturtā desmita beigās, sāka strauji zaudēt ātrumu. Pēc trešā apļa jeb 7,5km Indulis no līdera atpalika jau 55 sekundes, kas nozīmē, ka trešā aplī vien viņš zaudēja vairāk nekā pirmajos divos kopā. Turpinājumā deficīts palielinājās vēl straujāk, ceturtā apļa pirmajā kilometrā vien nākot klāt 27 sekundēm, kas tobrīd veidoja 1:22 atpalikšanu, bet ceturtā apļa beigās Bikše atradās pāris sekundes aiz trim konkurentiem 40.vietā, līderiem zaudējot 1:38. Neskatoties uz šādu pavērsienu, kas bija sagaidāms, tik un tā pēc ļoti labā sākuma, bija droši attiecībā uz pašu galveno, proti, ka līderi pa apli nenoķers. Šāds variants vairs nebija aktuāls ne tobrīd, ne arī kādu laiku jau pirms, kas priecēja Latvijas līdzjutējus.

Piektajā aplī Indulis saglabāja tempu, vadošajiem zaudējot tās pašas 40 sekundes, kas kopā veidoja 2:16 deficītu un deva 40.vietu, atrodoties 12 sekundes priekšā pēdējā 41.vietā slēpojošajam itālim Rastellī, jo trešajā aplī bija izstājies amerikānis Bjornsens. Tobrīd izskatījās cerīgi uzvarētājam nezaudēt vairāk par 3 minūtēm, taču, ņemot vērā līderu spraigās cīņas, vadošo temps pēdējā aplī cēlās, kas nāca par sliktu mūsu slēpotājam. Vēl kilometru līdz finišam viņš itālim bija priekšā 7 sekundes, tomēr finiša spurtā virsroku par 0,1 sekundi ņēma pirms gada un trim nedēļām pasaules kausā šajā distancē, tikai ar intervāla startu 17.vietu izcīnījušais itālis.

I.Bikše pēc 6 posmiem jeb 71,5km abos slēpošanas stilos no līdera atpaliek 18 minūtes (18:04,9), bet tīrā laika ziņā bez bonusa sekundēm 16:25, kas dod no tūrē palikušajiem noslēdzošo 41.vietu. Tuvākais konkurents Rastelli ir piecas minūtes priekšā, līdz ar to skaidrs, ka nekāda runa par kaut vai viena konkurenta apsteigšanu nevar būt, taču svarīgais ir tikt līdz galam. Šādā grūtā tūrē tas ir svarīgākais, un tas atteicas uz daudziem, neskaitot, protams, slēpošanas lielvalstu vadošos slēpotājus. Jau ļoti liels darbs ir padarīts līdz šim, tagad „jāpieveic” Alpe Cermis nogāze. Pēdējā posmā no 9km pirmie seši ir pa ierastu slēpošanas trasi, tikai ar līdzenāku reljefu, taču pēdējie 3km ir pret kalnu slēpošanas trasi, kur trijās vietās stāvums pārsniedz 20% (24, 26 un 28%). Braucot ar kalnu slēpēm lejā, ir patīkami un viegli, un negribējās pat iedomāties, cik grūti un mokoši ir slēpotājiem doties pa turieni augšup. Noslēdzošajās 7 vietās atrodošie trasē dosies kopējā vilnī 10 minūtes pēc līdera Sergeja Ustjugova, bet vēl trīs dažas sekundes ātrāk. Lai arī kopvērtējumā, kā jau minēts, Indulis īsti nevar nevienu pārspēt, tomēr var kādu vai kādus no pasaules elites slēpotājiem apsteigt atsevišķi grūtajā kalna posmā.

Veicot izrāvienu nedaudz vairāk kā kilometru līdz finišam, pārsvaru nosargāja un pirmais finišēja Sunbī, pārtraucot Ustjugova dominanci šajā tūrē. Kaut arī vienu brīdi norvēģa pārsvars bija 7 sekundes, tomēr beigās sekojošā 7 slēpotāju grupa ar tūres līderi priekšgalā pietuvojās. Pussekundi aiz Ustjugova un trīs aiz Sunbī trešajā vietā finišēja soms Mati Heikinens, kurš uzrādīja ātrāko laiku 15km iedzīšanā slidsolī 4.posmā. Pirms pēdējā posma stabilā vadībā joprojām ir Ustjugovs, bet, pateicoties uzvarai un bonusa sekundēm šodien, kopvērtējumā Sunbī no vairāk kā pusotras minūtes deficīta šobrīd zaudē 1:11, kas cīņā par uzvarētāja titulu rada nedaudz lielāku intrigu pirms pēdējā posma.

Izredzes uzvarēt abiem ir līdzvērtīgas, varbūt neliela priekšrocība ir Ustjugovam. Pagājušajā tūrē Sunbī ātrākais kalnu posmā, taču, lai arī Ustjugovs uzrādīja 13.laiku, viņš norvēģim zaudēja 47 sekundes. Pagaidām tiešām „krievu lācis” rāda lielisku formu, bet dažās sezonās kā „tanks” gājušais Sunbī pēdējā gada laikā ik pa laikam kādos posmus ir parādījis vājuma pazīmes. Līdz ar to 100% neko paredzēt nevar, un tas ir pats galvenais, jo sarūpē interesantu skatīšanos. Tajā pašā laikā gaidāma spraiga cīņa par trešo vietu, uz kuru pretendentē pieci slēpotāji – Heikinens, šveicietis Dario Kolonja, francūzis Moriss Maņifikā, zviedrs Markuss Helners un kanādietis Alekss Hārvejs, kuri visi pieci ir ļoti labi „kalnā kāpēji”. Lai arī 3.vietā (+2:04) atrodošajam trīskārtējam „Tour de ski” uzvarētajam Kolonjam ir it kā neliela priekšrocība, jo viņš tuvākajam sekotājiem Heikinenam un Maņifikā ir pusminūti priekšā, tomēr Dario, kaut arī šajā tūrē ir parādījis, ka ir labāks nekā pērn, tomēr nav tādā formā kā bija kaut vai 2012.gadā. Pirmajos 6km Heikinena un Maņifikā duets, kam drīz varētu pievienoties 8 un 20 sekundes atpaliekošie Harvejs un Helners, strādājot kopīgi šo deficītu līdz šveicietim, ja ne likvidēt, tad vismaz kārtīgi sadeldēt. Pagājušā gadā trešo laiku pēdējā posmā uzrādīja Heikinens, bet pirms diviem gadiem otrs ātrākais bija Maņifikā.

Sieviešu konkurencē ar lielisku startu šodien 10km distancē vadībā izvirzījusies zviedriete Stīna Nilsone, taču viņai būs grūti pretendēt uz uzvaru, jo tikai 19 sekundes atpaliek labā kāpēja norvēģiete Heidi Venga, ar kuru saistās lielākās izredzes. Ja Nilsone pārsteidz ar krietni labāku gatavību tieši kalna posmā, tad viņa var mēģināt nosargāt vietu trijniekā, ja nē, tad visticamāk viņai garām aizies trešajā un ceturtajā vietā esošās somiete Krista Parmakoski (+53 s) un norvēģiete Ingvilda Estberga (+1:23).

Ivars Bācis

Papildināts viss raksts pl. 23:59, 07.01.2017.

2 Komentāri

Lai pievienotu komentāru, ienāc ar kādu no sociālajiem tīkliem:
Draugiem.lv pase
Facebook.com pase
Google.com pase
Atbalstītāji
Atbalstītāji

Latvijas Slēpošanas federācijas informatīvais portāls infoski.lv