infoski logo
Šodienas laika prognoze Rīgai
Temp.: 8°C
Vējš: 2m/s

Jaunumi

13 • 02 • 2014

Arturs Vaiders: Igauņi tuvojas mums, nevis mēs - igauņiem

Latvijā, protams, dažādi uztver Ingas Dauškanes, Arvja Liepiņa, Jāņa Paipala šeit izcīnītās vietas. Par laimi, Jāņa Hermaņa princips – finišēt un nepalikt pēdējam – tiek turpināts. Pašiem viņiem tas varbūt ir mierinājums. Bet arī faniem nav pamata viņus saukt par tūristiem vai līdzīgos vārdos. Viņu iegūtās vietas ir likumsakarīgs Latvijas distanču slēpošanas kopējās ainas atspoguļojums. Maz tādu, kas vēlas nodarboties ar šo sporta veidu, vēl mazāk ir (varbūt pat nav nemaz) kvalificētu treneru. Šie trīs olimpieši vairāk ir fanātiķi, kas izvirzījuši sev šo mērķi un neatlaidīgi uz to gājuši. Taču, lai kāptu augstāk, ar to vien ir par maz.

Mazs salīdzinājums. Dāmu konkurencē labākā igauniete Trīna Ojaste bija 48.vietā, Ingu apsteidza par 6,83 sekundēm, no labākās atpaliekot par 15 sekundēm. Vīru konkurencē ātrākais igaunis Raido Rankels ierindojās 51.vietā, Liepiņu apsteidzot par 5:46 un uzvarētājam Olam Vigenam Hatestadam zaudējot 15,47 sekundes. Igauņiem ir gandrīz viss, kā trūkst Latvijā. Taču šoreiz laikam aptrūcies talantu. Bet no kurienes mums šie talanti radīsies, ja lielākā daļa skolēnu ar distanču slēpošanu ir uz Jūs? Cik daudzi sporta skolotāji tagad varētu parādīt vienlaidus divsoli, pārmaiņu divsoli, slidsoli? Cik daudzi to varētu iemācīt skolniekiem? Cik daudzās skolās ziemas laikā sporta stundu sarakstā ir arī slēpošana? Jo sevišķi jau Rīgā. Ja bērns nav iemācīts slēpot, viņš nelolos mērķi kļūt par olimpieti distanču slēpošanā. Skaidrs, ka vienkāršāk ir iedot rokās florbola nūju vai basketbola bumbu, taču - vai pareizāk un veselīgāk? Te pat nav runa par nākotnes olimpieti, bet par veselīgu un vispusīgu cilvēku.

Kamēr būs tā, kā ir, arī paliks tā, kā ir. Distanču slēpotāji uz spēlēm brauks piedalīties. 1992.gadā LOK prezidents Vilnis Baltiņš cerēja, ka Jāņa Hermaņa piemērs iedvesmos citus un pēc gadiem mēs tāpat kā igauņi... Nekas nav mainījies. Šoreiz igauņi ir tuvāk mums, nevis mēs – igauņiem.

Labi, Dievs ar slēpošanu, kur pēdējo kaut cik vērā ņemamo panākumu pirms 30 gadiem guva Ineta Vītola-Kravale. Šajā veidā mums nav bijis ne vērā ņemamu panākumu, ne tradīciju, ne skolas. Bet gaužām negribētos, lai šī liga piemeklē arī biatlonu. Pašiem treneru trūkst, bet mūsu labākie skolo Igaunijas (Māris Čakars), Lietuvas (Ilmārs Bricis, Oļegs Maļuhins), Ukrainas (Vitālijs Urbanovičs) biatlonistus. Tā ātri var izzust arī šī skola. Pirms četriem gadiem Vankūverā mums bija pilnas abu dzimumu komandas, bet šoreiz ir tikai Andrejs Rastorgujevs un Žanna Juškāne.

Labi, ka ir olimpiskās spēles un vismaz reizi četros gados varam parunāt arī par šīm problēmām.

Autors: Artūrs Vaiders
Raksts pārpulbicēts no Latvijas sabiedrisko mēdiju portāla www.lsm.lv (oriģināls: http://www.lsm.lv/lv/raksts/arpus-etera/arpus-etera/arturs-vaiders-igaunji-tuvojas-mums-nevis-mes-igaunjiem.a77300/)


large_9cb0.jpg
Jānis Paipals

8 Komentāri

Patiesībā sportistiem nevar pārmest par rezultātiem, viņi ir reāli uzrādījuši labākos rezultātus kādus šajā brīdī ar esošo finansējumu, ziemu ar sniega segu Latvijā (lai kvalitatīvi trenētos- ārpus Latvijas, bet tās jau ir finanses) varēja sasniegt. Tiešām nopietnākais atskaites punkts ir mūsu ziemeļu un dienvidu kaimiņi. Līdzjutēju, atbalstītāju komentāri veidojas no sportistu komentāriem: Arvis ir paškritisks, un tas nav slikti, bet nevajag arī noniecināt sevi. Viņam saglabājot vēlmi un mērķus labākie starti noteikti vēl priekšā, darbs un pieredze dos savus rezultātus. Jānis Paipals malacis, ka ar raksturu un neatlaidību pēdējā brīdī izcīnīja tiesības piedalīties Olimpiādē. Mazliet izceļas Inga Dauškāne, kura izsakās diezgan pretrunīgi par savu tehnisko komandu, apstākļiem kuri traucē sasniegt augstos rezultātus (trases apstākļi, slēpes, slēpju smēri vai smērētāju kompetence); nu gluži kā tam dejotājam, kuram traucē ...... Bet varbūt arī viņa pie apstākļu sakritības uzrādīs pārsteidzošus rezultātus, jāgaida tikai apstākļu sakritība.
Vēlam atlikušajos startos sportistiem veselību, izturību, sportisko veiksmi! Pateicoties tam ko un kā viņi dara, cerams jaunā paaudze vēlēsies slēpot un slēpošana Latvijā un īpaši reģionos nepazudīs.
Veiksmi sportistiem un atbalstītājiem.

14 • 02 • 2014 / 00:08
Bāc! Nu kāpēc Vaiders, rakstot par slēpošanu, un saucot lietas īstajos vārdos, nebaidās parakstīties, bet "slēpošanas speciālisti" visādas muļķības komentāros raksta anonīmi?:(
Varbūt atkal mēģināsim kādu satrenēt uz nākošo olimpiādi ? Ivars ( tikai šajā lapā, jo nopietnos izdevumos žurnālisti cik necik orientējās slēpošanā) 4 gadus varēs slavēt, un solīt, nu gan būs...
Attīstītos sporta veidos uzvar vai zaudē SISTĒMA, nevis atsevišķi sportisti
Gundars Patmalnieks
14 • 02 • 2014 / 12:57
Ja jau uz olimpiadi tiek sutitas personas, kuram galvenais ir nebut pedejiem, mums ar to ir jasamierinas. Tomer jautajums, vai LSS valdei nav kauns par slepotajas surosanos, ka vinai nav naudas slepem? Vai savienibai nebutu jacensas musu turistus nodrosinat ar inventaru?

14 • 02 • 2014 / 15:25
Tikko Rimenis pazinoja, ka Vacija neatlava braukt uz olimpiadi savam tresajam skeletonistam, jo kauns par rezultatiem, kaut ari vieta bija. Varbut mums ari japarskata princips, ka brauc jebkurs, kurs kvalificejies, bet reali cinisies par vietu piektaja desmita. Es seit ne tikai par valdes locekli Dauskani un citiem slepotajiem, bet ari musu kalnu slepotajiem no valsts bez sniega un kalniem.

14 • 02 • 2014 / 16:27
Lai kādam nākotnē vispār rastos interese par slēpošanu, ir pēdējais laiks parūpēties par zinošu un klausāmu TV slēpšanas pārraižu komentētāju: komentētājs, kas no sevis var izspiest tikai 40 gadus vecu statistiku, bet par slēpošanu var pastāstīt apaļu neko, turklāt regulāri zaudē cīņā ar latviešu valodu, nevar raisīt interesei par slēpošanu; atliek skatīties citu sporta veidu pārraides un priecāties par pieaicinātajiem sporta veida ekspertiem; ja OS valsti pārstāvošie slēpotāji nav apburošas personības un televīzijas intervijās rada nozēļojamu iespaidu, būtu vismaz jāiemāca viņiem runāt ar presi

14 • 02 • 2014 / 22:41
ak tad tagad jau kaadaam arii komenteetaaji slikti, personiibas ne taadas, vajag veel kaadu kurshs apmaaciis kaa runaat. Tad veel dikcijas meistaru u. t. t. Un tad buus kaa visur muusu valstii, padomes ar n tajiem konsultantiem par samaksu. Jaamauc un jaatreneejas un nevajag ciiksteet, ciiniities liidz beigaam. Un tad buus gan rezultati gan vietas, gan sleepju kalni. Vienkaarshhi jaieliek darbs, lai vezums kustaas. Veiksmi visiem. Rit Latvijas chempis un piedalaas kanaaxieshi, ntie igauni, leishi un pieteicies arii kaads Sochinieks.

14 • 02 • 2014 / 22:54
būtībā neviens vācu skeletonists neizpildīja nacionālos kvalifikācijas kritērijus uz OS. Federācija tomēr apžēlojās un tos divus palaida
to skeletons
15 • 02 • 2014 / 11:17
aizvainotajam piktajam komentētājam: neviens nedos slēpju kalnus, ja to lietotāji, preses uzrunāti,izklausīsies pēc nekā - kam varētu būt vēlēšanās tādus intervēt vai šīs intervijas skatīties? skatās un klausās personības (pēdējās dienās tādas ir bijis iespējas klausīties un skatīties.... un mācīties, kā būt cilvēciskam, interesantam un saistošam)

kamēr televīzijā (LTV) slēpošanu nespēs komentēt daudzmaz saistoši, kurš bērns un jaunietis to visu skatīsies un gribēs līdzināties?
baltā slēpe
17 • 02 • 2014 / 23:51
Lai pievienotu komentāru, ienāc ar kādu no sociālajiem tīkliem:
Draugiem.lv pase
Facebook.com pase
Twitter.com pase
Google.com pase
Atbalstītāji
Atbalstītāji

Latvijas Slēpošanas federācijas informatīvais portāls infoski.lv