ski.lv logo
Šodienas laika prognoze Rīgai
Temp.: 12°C
Vējš: 1m/s

Jaunumi

08 • 02 • 2017

Gedra palaiž garām iespēju tikt pie punktu rekorda slalomā, Bondare sešiniekā

Ar mainīgām sekmēm dažādās starptautiskās sacensībās nostartējuši Latvijas izlases kalnu slēpotāji. Cēsnieks Žaks Gedra FIS sacensībās Norvēģijā slalomā, apsteidzot vairākus krietni augstāka līmeņa kalnu slēpotājus, tajā skaitā trīs no pasaules rangā divsimtniekā esošajiem, un atrodoties līderpozīcijās pēc pirmā brauciena, diemžēl otrajā braucienā sākuma daļā kļūdījās un izstājās, palaižot garām ļoti iespēju pirmo reizi karjerā nopelnīt zem 30 FIS punktiem. Tai pat laikā rīdziniece Liene Bondare turpat Norvēģijā abas dienas ierindojās labāko sešiniekā, bet nebija tuvu saviem labākiem punktiem. Francijā Eiropas kausa posmā milzu slalomā siguldiete Leldei Gasūnai nesanāca labi nostartēt, jo vienreiz viņa izstājās, bet otrreiz pirmajā braucienā netika starp labākajām sešdesmit, kas kvalificējās otrajam braucienam.

Nedēļu pēc Latvijas kausa pirmā posma Siguldā daļa Latvijas izlases kalnu slēpotāju devās sacensībām ārzemēs. Liene Bondare, Žaks Gedra un Daniels Loss izlēma startēt Norvēģijas ciematā Opdālē, bet Lelde pieteicās uz Eiropas kausa posmu Francijas kalnu kūrortā Šatelā. Šīs sacensības svarīgākas par citiem mūsējiem bija Žakam Gedram, jo tā cēsniekam bija pēdējā iespēja pirms 9.februārī iznākušās jaunās FIS listes pamēģināt pakāpties rangā un iespraukties labāko piecsimtniekā, kas ir noteikts par atlases kritēriju dalībai pasaules čempionātā, kas šajā nedēļā jau sākās pazīstamajā Šveices pilsētā Sanktmoricā.

Dalībnieku sastāvs Opdālē, lai arī spēcīgs, tomēr bija parocīgs, jo tieši tas bija arī vajadzīgs, lai ar 33 FIS punktu reitingu pasaules rangā 552.vietā atrodošais SK “Ziemeļpols” pārstāvis Gedra varētu nopelnīt labus FIS punktus.  Pēc reitinga dalībnieku sastāvā, kurā netrūka vairāku krietni augstāk par cēsnieku pasaules rangā atrodošos kalnu slēpotāju, no kuriem bez iepriekš piesauktajiem trijiem no top200 vēl astoņi bija no piecsimtnieka, Žaks bija trīspadsmitais. Taču pat ar dažus spēcīgāku konkurentu apsteigšanu un iekļūšanu desmitniekā būtu bijis par maz. Lai uzlabotu punktu reitingu, mūsu kalnu slēpotājam vajadzēja iekļūt vismaz sešiniekā, bet svarīgāk par ieņemto vietu bija laika ziņā nezaudēt uzvarētājam divu braucienu summā vairāk nekā aptuveni 1,3 sekundes. FIS sacensības Norvēģijā Žakam nesākās labi, jo jau pirmajā sacensību dienā pirmajā braucienā tika piedzīvota izstāšanās. Taču tas nebūt nemazināja 18 gadus vecā kalnu slēpotāja degsmi. Otrajā dienā pirmajā braucienā Gedra apsteidza visus 83 konkurentus un izvirzījās negaidīti vadībā. Tuvākie divi konkurenti tika apsteigti par ceturtdaļsekundi, bet 4. un 5.vieta atpalika gandrīz pussekundi. Tas, protams, radīja psiholoģisko spriedzi un pārbaudījumu, jo pie tādiem konkurentiem viņš otro braucienu nebija sācis, esot vadībā.

Diemžēl jau otrā brauciena sākuma daļā Žaks kļūdījās, kā rezultātā izstājās. Ņemot vērā to, ka uzvarētājs, pasaules rangā 200.vietā esošais Dans Aksels Grāns (šis brazīliešu izcelsmes zviedrs uzvarēja 2015.gadā Baltijas kausā vienās no FIS sacensībām slalomā Pihē – aut.piez.) nopelnīja 21,42 FIS punktus, Gedram bija iespējas uzrādīt aiz Kristapa otro labāko rezultātu no šobrīd aktīvajiem Latvijas kalnu slēpotājiem. Nenobraucot pat perfekti, bet labi, bija reālas iespējas saglabāt vietu trijniekā un tikt pie aptuveni 25 FIS punktiem (trijnieku noslēdzošais norvēģis Brudvols (118.vieta rangā un 13 FIS punktu reitings) zaudēja uzvarētājam 0,52 sekundes un nopelnīja 25,36 FIS punktus – aut.piez.), kas būtu līdzšinējā labākā cēsnieka rezultāta uzlabojums par vairāk nekā pieciem punktiem. Arī divu braucienu summā zaudējot sekundi, SK “Ziemeļpols” pārstāvis būtu nopelnījis pirmo reizi karjerā zem 30 FIS punktiem. Taču tas paliek “ja būtu” līmenī, jo nesanāca. Pats Žaks atzīst, ka bijis nedaudz nervozs, jo tāda situācija viņam nav ierasta, tomēr vairāk sakarā ar līderpozīciju nosargāšanu, ne par FIS punktu rekordu, par ko viņš pēdējā laikā vairs sacensībās nedomā. Neskatoties uz izstāšanos, Ž.Gedra pēc šīm sacensībām guvis pārliecību, ka var sacenties līdzīgi un arī pārspēt augstāka līmeņa braucējus.

Daniels Loss pirmajā dienā uzvarētājam divu braucienu summā zaudēja piecpadsmit sekundes, ieņemot 32.vietu un nopelnot 135 FIS punktus. Otro dienu viņš iesāka līdzīgi, zaudējot 1.braucienā 7,65 sekundes, taču otrajā braucienā izstājās.

Tikmēr Lienei Bondarei sieviešu konkurencē nebija tik spēcīgs sastāvs kā Žakam. Vairāk nekā 40 dalībnieču konkurencē, kur 4 bija no Top300, rīdziniece pēc reitinga bija septītā. Pie šāda sastāva, kur labākā pēc reitinga ar 25,93 FIS punktiem bija norvēģiete Kristiāna Bekesteda, savus labākos punktus Lienei, kura šā gada sākumā sasniedza 25,6 FIS punktus, nebija iespējams iegūt. Reitinga uzlabošana bija iespējama, bet ļoti sarežģīts uzdevums, jo tad vajadzēja uzvarēt vai arī uzvarētājai nezaudēt vairāk par 0,25 sekundēm. Lai arī nesanāca parādīt vienmērīgu sniegumu, Liene nostartēja labi, abas reizes iekļūst sešiniekā, bet uzvarētājai, kura pirmajā dienā bija iepriekš minētā Bekesteda, bet otrajā dienā viņas tautiete, trīssimtniekā atrodošā Engeseta, zaudējot vairāk par divām sekundēm un abas dienas nopelnot 45 FIS punktus. Otrajā dienā, kad tika iegūta 4.vieta, līdz trijniekam pietrūka vairāk nekā sekunde. 

Ivars Bācis

1 Komentāri

Lai pievienotu komentāru, ienāc ar kādu no sociālajiem tīkliem:
Draugiem.lv pase
Facebook.com pase
Google.com pase
Kalnu slēpošanas sponsori
Atbalstītāji

Latvijas Slēpošanas federācijas informatīvais portāls infoski.lv