ski.lv logo
Šodienas laika prognoze Rīgai
Temp.: -2°C
Vējš: 0m/s

Jaunumi

23 • 01 • 2020

P.Eidukai vēsturisks panākums pasaules kausa posmā distanču slēpošanā

Patrīcija Eiduka no Kokneses novada Vecbebriem pagājušajā nedēļas nogalē sasniedza vēl vienu vēsturisku panākumu Latvijas distanču slēpošanā. 19 gadus vecā kuplās Eiduku ģimenes atvase pārvarēja šo maģisko robežu un iekļuva trīsdesmitniekā, 62 slēpotāju konkurencē 10km distancē brīvajā stilā ar intervāla startu izcīnot 27.vietu un kā pirmā no Latvijas slēpotājām nopelnot pasaules kausa kopvērtējuma punktus. Ingus Eiduka audzēkne atkārtoja madonieša Induļa Bikšes veikumu 2017.gada janvārī “Tour de ski” pēdējā posmā. Patrīcija Eiduka no visiem slēpošanas veidiem neatkarīgajā Latvijā ir vienīgā, kas iekļuvusi pasaules kausa posmā trīsdesmitniekā, nesasniegusi vēl 20 gadu vecumu, kā arī vienīgā no visiem slēpošanas veidiem, kas šāda līmeņa sacensībās pārspējusi vairāk nekā pusi no finišējušajiem. Ja citos ziemas sporta veidos mūsu sportistu vietas desmitniekā ir ikdienišķa parādība, kur dēļ dalībnieku skaita tu nemaz nevari būt sliktāk par 25.vai 30.vietu, tad distanču slēpošanā, kur konkurence ir daudz, daudz milzīgāka, iekļūšana trīsdesmitniekā ir liels panākums.

 

Šī gada “Tour de ski” trešajā posmā Toblahā 10km brīvajā stilā ar intervāla startu polietes Justīnes Kovaļčikas komandā trenējošā latviete pirmo reizi pasaules kausa posmos iekļuva četrdesmitniekā un ieguva 37.vietu, bet 11.janvārī Drēzdenē ar 35.vietu to pašu paveica sprintā. Šie rezultāti rādīja, ka kārotais trīsdesmitnieks ir salīdzinoši tuvu, taču nebija gaidīts, ka to varēs paveikt jau tagad janvāra vidū. To apliecina arī Patrīcija, norādot, ka šāds panākums konkrēti pagājušajā nedēļas nogalē tomēr nācis negaidīti. “Pirms starta nojautas, ka varētu tikt trīsdesmitniekā, nebija it nemaz,” stāsta Eiduka, piebilstot, ka ļoti, ļoti gribējās kaut vienu reizi šajā sezonā tikt punktos, un ir ļoti priecīga, ka tas sanāca negaidītākajā brīdī. Latvijas visu laiku labākā distanču slēpotāja norāda, ka šādu te panākumu nevarētu sasniegt bez atbalstītāju palīdzības, tāpēc jo īpaši viņa grib pateikties Latvijas Olimpiskajai vienībai, SIA “Merks”, Kokneses novada pašvaldībai, Solidaritātes fondam, “Skandi motors”, “Virši-A”, “Ievas siers”, “MySport” u.c.

 

Nevar noliegt, ka par labu šādam sasniegumam nāca slēpošanas stilu maiņa dažas dienas pirms sacensībām Novemesto, proti, sestdien sākotnēji paredzētās klasikas vietā ielika brīvo stilu, bet svētdien slidsoli samainīja uz klasiku. Ja paliktu, kā sākumā bija paredzēts, tad pēc sestdienas klasikas rezultātiem, kur mūsējā visticamāk būtu ārpus četrdesmitnieka, svētdien iedzīšanā slidsolī neizdotos aizsniegties līdz trīsdesmitniekam, lai arī cik labi noslēpotu. To atzīst gan tēvs Ingus, gan pati Patrīcija: “Protams, ja nebūtu samainīti stili, nedomāju, ka būtu izdevies iekļūt top 30.”

 

Olimpieša Valta Eiduka māsai sestdien priekš Latvijas slēpošanas vēsturiskajās 10km brīvā stila sacensībās tika ielozēts neierastais un īpašais 1.numurs, kas nozīmēja, ka pirmo reizi kāds no mūsu slēpotājiem šāda līmeņa sacensības uzsāks pirmais. No vienas puses, ir patīkami, taču, no otras puses, tas rada arī papildus uztraukumu. “Satraukums bija ļoti, ļoti liels. Taču, kad izbrauc un viss stadions sarūpē lielas ovācijas, tad rodas tāda pacilāta sajūta,” ar emocijām padalās 2018.gada pasaules junioru čempionātā desmitniekā iekļuvusī Latvijas slēpotāja.  

 

Pēc pirmajām kontrolatzīmēm (1,7km un 2,7km), kad pēc mūsu slēpotājas bija pabraukušas garām dažas citas konkurentes, nešķita, ka Patrīcijai izdosies iekļūt četrdesmitniekā, kur nu vēl trīsdesmitniekā. Taču turpinājumā scenārijs mainījās, un pēc nedaudz vairāk nekā trešdaļas distances (3,5km) vairākas iepriekš priekšā esošās konkurentes tika atstātas aiz muguras, un no vietām sestajā desmitā Eiduka atradās piektā desmita vidū (45.vieta). Pusdistancē vēl dažas tika apsteigtas, un vēlāk latvietes vārdu pie 5km kontrolatzīmes varēja atrast jau četrdesmitniekā (37.vieta) ar nelielu cerību stariņu uz trīsdesmitnieku, jo Top30 bija vairs 10 sekunžu attālumā. Nākamajos pāris kilometros šis cerību stars kļuva arvien lielāks, jo pie 6,7km mūsu olimpiete jau bija tur iekšā, proti, 29.vietā, bet nākamajā kontrolatzīmē (7,7km) savas pozīcijas nostabilizēja, uzrādot 27.laiku un 31.vietā esošo krievieti Jekaterinu Smirnovu, kas decembra vidū Davosā šajā distancē ieguva 15.vietu, apsteidzot par 8 sekundēm.

 

Nākamajā kontrolatzīmē ar uzrādīto 25.laiku pat pavīdēja doma par Top20, jo, kad 8,5km kontrolatzīmi bija šķērsojušas pirmās 50 slēpotājas, ieskaitot arī piecas slēpojuma līderes (norvēģietes Terēze Juhauga, Ingvilda Estberga, Heidi Venga, krieviete Natālija Ņeprajeva un amerikāniete Džesika Diginsa), Olimpisko spēļu 44.vietas ieguvēja no Latvijas atradās 21.vietā un tikai 1 sekundi aiz 20.vietā esošās ķīnietes. Nedaudz vēlāk mūsu slēpotāju pie 8,5km atzīmes apsteidza vēl četras konkurentes (somiete Krista Parmakoski (54.nr.), zviedriete Ebba Andersone (52.nr.), amerikāniete Rozī Brenana(56.nr.), vāciete Viktorija Karla (60.nr.)), nobīdot Eiduku no 21. uz 25.vietu, no divdesmitnieka šķirot 10 sekundēm. Lai šādā ātrā tempā slēpotu, bija atdots daudz spēka, tāpēc pēdējā pusotrā kilometrā vēl augstāk pakāpties neizdevās. Taču tas nav tik svarīgi, jo pats galvenais tika izdarīts – saglabāta vieta trīsdesmitniekā un nopelnīti pirmie pasaules kausa kopvērtējuma punkti Latvijas distanču slēpošanas vēsturē sieviešu konkurencē. Starp citu, Olimpisko spēļu un pasaules čempionātu medaļām bagātā kaimiņu valsts Igaunija pēdējo reizi trīsdesmitniekā pasaules kausā sievietēm bija pirms astoņiem gadiem, kad 2012.gada janvārī sprintā 25.vietu ieguva Trīne Ojaste, bet 27.vietu ieņēma Pirete Pormeistere (starp citu, šajās sacensībās uzvarēja pašreizējā Patrīcijas komandas vadītāja Justīna Kovaļčika – aut.piez.). Savukārt distancē igaunietes nav bijušas trīsdesmitniekā kopš titulētās Kristīnes Šmigunas-Vehi laikiem, tātad desmit gadus (divkārtējā olimpiskā čempione un pasaules čempione savā pēdējā startā 2010.gada martā Falunā izcīnīja 3.vietu – aut.piez.). Līdz ar to Patrīcija Eiduka pēdējos desmit gados ir vienīgā slēpotāja no Baltijas valstīm, kas pasaules kausa posmos distancē ir iekļuvusi trīsdesmitniekā.

 

Vieta trīsdesmitniekā tika nodrošināta diezgan pārliecinoši, jo 30.vietu ieguvušo amerikānieti Jūliju Kernu vairākkārtējā Latvijas čempione apsteidza par 12 sekundēm (jā, tā pati Kerna, kas pirms Ziemassvētkiem Planicā PK posmā sprintā kāpa uz goda pjedestāla, bet decembra vidū Davosā 10km brīvajā stilā ieguva 19.vietu – aut.piez.). Turpretī latvietei pāris vietas priekšā esošās slēpotājas bija pavisam tuvu, jo 26.vietu ieņēmusī amerikāniete Sadi Bjornsena Mobē, kura pasaules kausa posmos distancē trīs reizes ir tikusi trijniekā, Patrīciju apsteidza par nieka 0,1 sekundi, bet 25., 24. un 23.vietā finišējušās bija tikai par pusotru līdz 2,7 sekundēm ātrākas.

 

Var, protams, teikt, ka palīdzēja ar otro numuru startējusī olimpiskās čempiones Katerinas Noimanovas vārda māsa Katerina Janatova, kura ierindojās 13.vietā. Jā, Patrīcija diezgan daudz noslēpoja aiz čehietes, bet tas bija distances otrajā pusē, jo Janatova mūsu pārstāvi noķēra tikai pusdistancē, kad jau kādus 2km latviete pašas spēkiem bija veikusi augšupeju no sestā desmita uz četrdesmitnieku. Turklāt noturēties Top15 slēpotājai aizmugurē nevar kurš katrs. Un iemesls, kāpēc Eiduka sākumā bija patālu, bija tas, ka viņa sāka prātīgi, kamēr vairākas konkurentes pirmajos kilometros uzdeva pārāk ātru tempu, it kā distances garums būtu nevis 10km, bet tikai 5km. Ne Ingus Eiduks, ne Patrīcija nenoliedz čehietes devumu panākumā. “Uzskatu, ka čehiete palīdzēja. Protams, noturēties viņai līdzi nebija viegli. Sākumā jau likās, ka varbūt nemaz nevajag turēt līdzi, jo uztraucos, ka neizturēšu līdz finišam. Taču tad sapratu, ka tas nav svarīgi, un labāk centīšos turēties aizmugurē un, tad jau, kad “plīsīšu, tad plīsīšu”,” atzīstas pasaules kausa posma 27.vietas ieguvēja un tūdaļ papildina ar atziņu: ”Šīs sacensības parādīja, ka tomēr man ir tāds ātrums, lai varētu iebraukt Top30, tikai to izdarīt vienai vēl pagaidām nav tik viegli, bet man liekas, ka jo vairāk tādu sacensību, kur izjust to īsto braukšanas ātrumu, jo ar laiku arī pašai tas izdosies vienai.”

 

Patrīcija pastāta, ka distances laikā nav bijusi doma, ka varētu sanākt trīsdesmitnieks, jo domājusi par izturēšanu līdz galam. Tikai tad, kad noslēdzošajām dalībniecēm palikusi pēdējā trešdaļa trases, tad sākusi aptvert, ka trīsdesmitnieks tik tiešām ir reāls. “Sapratu tad, kad visas bija pabraukušas garām 6,7km atzīmei un finišā skatījos rezultātus. Pēdējos kilometros trasē visu laiku domāju, kā censties pēc iespējas ātrāk tādā stāvoklī tik līdz finišam, lai daudz nezaudētu tieši uz pēdējo kilometru, tāpēc nevienā brīdī trasē nebija domas, ka varētu iekļūt trīsdesmitniekā. Jutu, ka tieši kādus pēdējos 1,5km jau sāka iestāties tāds stāvoklis, kad jau vairs nespēj neko kontrolēt un vienīgais, ko ceri, ka tiksi līdz finišam,” atzīstas pasaules čempionāta 36.vietas ieguvēja sprintā.

 

Agrīnajiem starta numuriem nebija nekādu priekšrocību attiecībā uz trases stāvokli, ko parāda arī finiša protokols. No pirmajām desmit startējušajām Eidukai priekšā bija tikai Janatova, bet no pirmajām divdesmit startējušajām bez čehietes un mūsu slēpotājas vēl tikai trīs citas – 15.vietu ieguvusī norvēģiete Mīre (nr.12), 21.vietu ieņēmusi itāliete Komarela (nr.11) un 28.vietā aiz Patrīcijas palikusī zviedriete Dīvika (Nr.6) bija aiz Patrīcijas 28.vietā) – spēja iekļūt trīsdesmitniekā.

 

Svētdien 10km iedzīšanā klasikā bija gaidāms vietu kritums, un nebija īsti cerību noturēties trīsdesmitniekā. Taču 43.vieta no 61 dalībnieces 19 gadus vecajai slēpotājai no Latvijas arī ir labs rezultāts. “Svētdien biju piekususi. Protams, centos darīt, ko vien varu, bet es zinu, ka tas nav mans labākais rezultāts klasikā,” atzīst Eiduka.

 

Šajā nedēļas nogalē Patrīcijai Eidukai ir plānots starts pasaules kausa posmā Oberstdorfā Vācijā.  Sākotnēji ir plānots piedalīties tikai svētdien sprintā klasikā. “Startēšu, bet tomēr tikai sprintu, jo treneris domā, ka skiatlonu vajadzētu izlaist, tad sanāk tikai sprintā klasikā svētdien.” Taču pēc jaunākās informācijas ir iespēja, ka mūsu labāko slēpotāju redzēsim arī sestdien skiatlonā, jo šāda iespēja tiek apspriesta, bet galīgais lēmums par piedalīšanos sestdien skiatlonā tiks pieņemts šodien vēlu vakarā.

 

Pagaidām starti PK posmos februārī netiek plānoti, jo svarīgākais ir gatavošanās pasaules junioru čempionātam, kas sāksies februāra beigās Vācijā.  

 

Autors: Ivar Bācis

0 Komentāri

Lai pievienotu komentāru, ienāc ar kādu no sociālajiem tīkliem:
Draugiem.lv pase
Facebook.com pase
Google.com pase
Atbalstītāji
Atbalstītāji

Latvijas Slēpošanas federācijas informatīvais portāls infoski.lv