ski.lv logo
Šodienas laika prognoze Rīgai
Temp.: 13°C
Vējš: 1m/s

Jaunumi

01 • 03 • 2017

Latvijas distanču slēpotāji kāpj uz pjedestāla Tartu maratonā

Teju trīs tūkstoši slēpošanas klasiskā soļa cienītāju Igaunijas pilsētā Otepē februāra izskaņā sacentās vienā no pasaulē tradīcijām bagātākajiem maratoniem. Jānis Teteris, Leons Seskens un Laura Lapiņa bija to vairāk nekā 50 Latvijas slēpotāju vidū, kas kāpa uz goda pjedestāla 34 kilometru distancē. Tikmēr Madonas Smeceres silā 25.februārī tika aizvadītas arī vienas no pēdējām slēpošanas sacensībām šajā sezonā.

Tartu slēpošanas maratons ir vienas no vecākajām distanču slēpošanas sacensībām pasaulē, un tā vēsture aizsākās 1960.gadā. Mūsdienās tas iekļauts prestižajā pasaules tūrē “FIS Worldloppet Cup”, tā piesaistot neskaitāmu pasaules valstu maratontūristus.

44.Tartu slēpošanas maratons sniega trūkuma dēļ dalībniekiem paliks atmiņā ar visai  neierasto norisi, jo pierasto 63 kilometru vietā no Otepes līdz Elvai sacensības tika rīkotas 34 kilometru slēpojumā 5,5 apļos. Veselības 31 kilometru distances dalībnieki devās 16 kilometru 2,5 apļu slēpojumā. Tā kā trase nespēja vienlaikus uzņemt nepilnus trīs tūkstošus slēpotājus, dalībnieki savās distancēs devās divas dienas katrā pa trim startiem. Elites slēpotāji sacentās vienkopus 26.februāra pirmajā startā.

Starptautiskais līmenis apgrūtina vietējo slēpotāju izredzes kāpt uz pjedestāla. Šoreiz pirmās trīs vietas aizņēma Francijas slēpotāji, kuri dominēja arī ātrāko desmitniekā, tajā aizņemot septiņas vietas, divas ailītes atstājot šveiciešiem, bet vienu Somijas pārstāvim. Zīmīgi, ka tikai topa 10 slēpotāji 34 kilometru distanci klasiskajā solī spēja pieveikt ātrāk par pusotru stundu.

Ja labākais mājinieks nepilnu 2400 dalībnieku konkurencē ieņēma nākamo pozīciju aiz labāko desmita, tad ātrākais latvietis iespraucās piecdesmitniekā. Jānis Teteris (1:43:03) ierindojās 47.vietā un ieņēma otru augstāko pakāpienu savā V40-44 vecumgrupā. Rezultātu tabulas otrajā simtā iespraucās Leons Seskens (1:53:51), kurš vecumgrupā V60-64 kāpa uz goda pjedestāla.

large_134d.jpg
Foto: Laura Lapiņa

Divās stundās distanci neizdevās veikt Laurai Lapiņai (2:04:00), taču S45-49 vecumgrupā siguldiete izcīnīja trešo vietu, bet starp visām daiļā dzimuma pārstāvēm ieņēma 20.vietu. Kopvērtējumā labāko simtniekā 56.vietā finišēja valmierietis Jānis Melbārdis (1:44:10), savukārt siguldietis Toms Veits ierindojās 94.vietā (1:47:30).

Sniega trūkums ietekmēja ne tikai pasaules slaveno Tartu maratonu, bet arī Latvijas teiksmaināko slēpojumu “Apkārt Alaukstam”. Dabīgā sniega trūkuma dēļ tas tika pārcelts no februāra sākuma uz mēneša beigām, taču pēcāk tika atcelts un atkārtojās pagājušā gadsimta vēsture, kad 1984.gadā tapušais slēpojums nenotiek divas reizes pēc kārtas. 1989. un 1990.gadā slēpojums nenotika politisku un ekonomisku apsvērumu dēļ, savukārt 1994. un 1995.gadā nepietiekama sniega daudzuma dēļ. Slēpojuma rīkotāji ir neatlaidīgi un 25.jubileju piedāvā svinēt 2018.gada 3.februārī, savukārt 28.augustā aicina piedalīties skrējienā “Apkārt Aulaukstam”.

Tiesa, Vecpiebalgas puse šajā slēpošanas sezonā nepalika bez distanču slēpošanas, jo dzīvā leģenda Raimonds Dombrovskis jau sesto reizi pēc kārtas sarīkoja ikgadējo Vanagkalna slēpošanas festivālu “Pāri Piebalgas pakalniem”. Nepilnu 16 kilometru distance stiepās vienā aplī un tajā sevi izaicināja ap 400 dalībnieku.

Liekot uzsvaru uz Vidzemes dabas baudīšanu, ne sacensību režīmu, pasākuma rīkotājiem februāra vidū izdevās pulcēt lielāko dalībnieku skaitu šajā sezonā, kā arī piedāvāt garāko trasi.

Protams, neizpalika cīņa trasē un ātrākie bija divkārtējs pasaules čempionāta dalībnieks Roberts Slotiņš no Mazsalacas un nenogurdināmā Laima Klauža no Carnikavas.

Otrs šī gada masveidīgākais tautas slēpojums “Madona” (starta video) risinājās vienlaikus ar Tartu maratonu un 25.februārī pulcēja ap 300 dalībniekus, kuriem piepulcējās Eiropas meža darbinieku biatlona čempinātāstartējošie. Sporta klases dalībnieki sacentās četros piecu kilometru apļos, kur pārliecinoši triumfēja bijušais biatlonists Oskars Muižnieks (0:54:29.90) no Alūksnes un Inga Paškovska (1:03:47.25) no Vecpiebalgas. Savu slēpošanas meistarību trasē demonstrēja arī vecpiebaldzēns Kaspars Stupelis, kurš turpina gatavoties blakusvāģu sezonai. Trīskārtējais pasaules čempions šogad bijis ātrākais slēpotājs pat Igaunijā notikušajā ziemas triatlona stafetē.

large_b381.jpg
Oskars Muižnieks (no labās) starta koridorā, Foto: Biedrība "Sportlat"

Madonas 10 kilometru tautas slēpojumā uzvaras laurus plūca Daumants Putnis (0:30:25.55) no Lilastes un Kristīne Brunere (0:34:28.25) no Siguldas. Smeceres sila biatlona un slēpošanas trasē dalībnieki aizvadītajā nedēļas nogalē devās arī 2,5 kilometru veselības distancē, kā arī atsevišķos slēpojumos pašiem mazākajiem.

Lai arī slēpošanas sacenību kalendārs noslēdzas marta vidū, pēdējās dabīgā sniega paliekas nokusīs tuvākajās dienās, un nav cerību, ka notiks iepriekšējos gados marta sākumā aizvadītie slēpojumi Alūksnē un Carnikavā.

large_0062.jpg
Tautas slēpojums "Madona", Foto: Biedrība "Sportlat"

Siguldas Ziemas apļu piektais un noslēdzošais posms Laurenču apgaismotajā trasē risināsies ceturtdien, 2.martā, no plkst.17. Priekuļu biatlona trasē noslēdzošās sacensības plānotas 7.martā. Savukārt Madonas Smeceres silā līdz 15.martam notiks vismaz četras sacensības, no kurām vienas būs starptautiskais “Skandināvijas kauss”, savukārt otras – Latvijas čempionāta trešais posms.

Avots: lsm.lv Autos: Matīss Vecvagaris

0 Komentāri

Lai pievienotu komentāru, ienāc ar kādu no sociālajiem tīkliem:
Draugiem.lv pase
Facebook.com pase
Google.com pase
Atbalstītāji
Atbalstītāji

Latvijas Slēpošanas federācijas informatīvais portāls infoski.lv